Skandali varanja u pokeru – priče koje su uzdrmale poker zajednicu
Svet pokera je tokom godina imao prilike da se susretne sa dosta skandala. Neki od njih su imali ogroman uticaj na igru, dok su drugi samo privremeno privukli pažnju igrača i ljubitelja ove kartaške igre. Jasno je da skandali varanja u pokeru nisu novina i da, iako je zabavno pisati o poslednjem velikom pobedniku turnira, ništa nije bolje od dobrog skandala kao i posledica istog.
Činjenica je da mediji vole kontroverznu priču i da uživaju u njoj, dok sa druge strane oštećena kazina ili igrači ne uživaju u tome što su akteri istih tih priča.
Da li mislite da su najveći skandali varanja u pokeru uticali na obožavanje ove igre? Naravno da nisu. Ali šta su isti ti skandali doneli poker zajednici?
Skandali varanja u pokeru – “prekršaji” koji se ne praštaju
Najveći skandali varanja u pokeru postojali su odvajkada, ali nisu bili otkriveni… Ili se o njima nije pisalo. Za razliku od nekih prošlih vremena, danas je nemoguće biti akter prevare i ostati neotkriven. Smestite se udobno i prirpemite se za upoznavanje sa najvećim skandalima varanja u pokeru.
Crni petak
Iako je to opširno obrađeno u bezbroj blogova, članaka i tekstova, ne možete pisati o velikim poker skandalima, a da ne spomenete skandal poznat po imenu Crni petak.
U pitanju je jedan od najvećih skandala kojem je poker zajednica ikada bila svedok, a pogodio je bezbroj igrača širom sveta. Njegove posledice su takođe imale ogroman uticaj na ukupan razvoj igre.
Naime, 11. aprila 2011. godine, Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država objavilo je optužnice protiv tri najveća poker sajta u to vreme: PokerStars, Absolute Poker/Ultimate Bet i Full Tilt. Optužujući ih za kršenje UIGEA, Ministarstvo pravde je zauzelo domene sajtova, ostavljajući ceo svet pokera u stanju šoka.
Igrači su bili “odsečeni” od svojih sredstava, a nedelje i meseci koji su usledili bili su veoma težak period za mnoge profesionalne igrače čiji je novac bio “zaglavljen” na jednom od ovih sajtova. PokerStars je bio prvi i, kako se ispostavilo, jedini sajt koji se zaista oporavio od ovog udarca. Igrači iz ostatka sveta ubrzo su mogli da pristupe sajtu i svojim fondovima.
Međutim, američki igrači morali su da čekaju dosta dugo na povraćaj svojih sredstava. PokerStars je najviše učestvovao u tome. Za Full Tilt je ovo bio kraj puta jer se ispostavilo da sajt zapravo uopšte nije imao novca za nadoknadu igračima. Istraga Ministarstva pravde otkrila je da je sajt radio neku vrstu Poncijeve šeme (Poncijeva prevara).
Ključni ljudi iza operacije, Russ Hamilton, Chris Ferguson i Hauard Lederer, nekada poštovani članovi zajednice, postali su simboli za sve ono što nije prihvatljivo u pokeru, pogotovo online pokeru.
Do danas, Crni petak ostaje najveći i najuticajniji poker skandal svih vremena.
Jamie Gold i 12 miliona dolara
Gotovo da nema ljubitelja pokera koji ne zna ko je Jamie Gold. Glasan, samouveren i ponekad dosadan, Gold je uspeo da pronađe svoj put do WSOP zlatne narukvice Main Eventa 2006. godine, osvojivši 12 miliona dolara. Bila je to ogromna suma novca, ali kako se ispostavilo, Jamie je do novca došao na nepošten način.
Nakon što je turnir završen, ispostavilo se da je imao dogovor sa Crispinom Leyserom, koji je zapravo “sredio” da Jamie učestvuje na događaju. U zamenu za ovo, Gold je obećao polovinu svog dobitka Leyseru, verovatno ni ne sanjajući da će polovina iznositi neverovatnih 6 miliona dolara.
Kada je Gold odbio da plati, Leyser je slučaj prijavio nadležnima, sprečavajući Golda da podigne 6 miliona dolara. Jedan od ključnih dokaza bila je govorna pošta poslata Leyseru poslednjeg dana Main Eventa, u kojoj mu je obećao svoju polovinu dobitka.
Slučaj je završen nagodbom, o kojoj do dana današnjeg ne znamo ništa. Iako Gold nije varao na kartama, ovo je svakako jedan od većih skandala koji je potresao poker svet.
Čudo od detete uvaćeno u prevari
Čini se da igrači kao što su Tom Dwan, Isildur1, ili Annette Obrestad neporevaziđeni, ali 2010. Godine se činilo da se pojavilo još jedno takvo čudo koje je i više nego zaintrigiralo svet pokera. Ipak, za mladog portugalskog igrača Josea “Girah” Maceda (Jose “Girah” Macedo), poker slava je bila kratkog daha.
Macedova početna slava je uglavnom bila posledica činjenice da ga je Dan “Jungleman“ Cates , poznati profesionalac, podržao i uzeo pod svoje okrilje kao jednog od svojih učenika. Cates je bio ubeđen da je “Girah“ pravo čudo od deteta, te su njih dvojica izgradili veoma blizak i ličan odnos. Macedov uspon u pokeru probio je sve granice, iako je njegov identitet u početku bio tajna jer je bio maloletan. Međutim, nije prošlo mnogo pre nego što su prvi mutni detalji oko Maceda počeli da isplivavaju na površinu.
Macedo je ubedio druge igrače da putem Skypa igraju poker sa osobom pod pseudonimom “sauron1989“. Kako je vreme odmicalo, činilo se da “sauron1989“ sve vreme igra savršeni poker i da pobeđuje sve koje je Macedo doveo. Igrači su vrlo brzo prepoznali neke neobične obrasce vezi sa „Girahom“ i „sauron1989“ koji su se uvek prijavili i isključili sa svojih Skype naloga u isto vreme.
Kako su se dokazi protiv njega gomilali, Macedo je odlučio da se povuče, nakon čega je priznao da je u dosluhu sa „sauronom1989“, i da mu daje informacije o kartama igrača sa kojima igraju.