RTS igre sa velikim eSport scenama koje i dalje vladaju industrijom
Esport je globalni fenomen koji je poslednjih godina doživeo pravi procvat. Video-igre su nekada smatrane dobrom razonodom i hobijem, dok su danas postale ozbiljna industrija sa profesionalnim ligama, turnirima i milionskim nagradnim fondovima. Profesionalni eSport igrači mogu da ostvare zaista velike prihode od eSporta, baš kao i igrači drugih, tradicionalnih sportskih disciplina.
Esport je odavno prevazišao svoje skromne početke i postao globalni fenomen koji privlači milione gledalaca i stvara nove karijere, a prihod eSporta je svake godine sve veći i veći.
RTS eSport ili Real-time strategy igre
Real-time strategy (RTS) igre su podžanr strategijskih video–igara u kojima se igrači bore za resurse i teritoriju, grade svoje baze i kraljevstva, komanduju vojskama u realnom vremenu, a ne preko poteza. Ovaj žanr se izdvojio kao jedan od najzahtevnijih i najkompleksnijih, zahtevajući od igrača brze reflekse, taktičko razmišljanje i sposobnost multitaskinga. To uopšte nije lako. Igrači moraju biti u potpunosti posvećeni ovome, kako bi uspeli da se izbore za svoje mesto u timu. Iako mnogi misle da je prosečan dan eSport igrača opušten i lak, nije baš tako. Potrebno je dosta truda i žrtvovanja.
RTS Igre sa eSport scenama
Kada je reč o RTS eSport scenama, postoji veliki broj kvalitetnih eSportova, koji imaju milionsku publiku. Mi ćemo vam u ovom tekstu izdvojiti samo one najbolje.
StarCraft II
Kad su u pitanju RTS igre sa eSport scenama, ne možemo, a da prvo ne spomenemo StarCraft II. Nastaje i razvija se zahvaljujući kompanija Blizzard Entertainment, i upravo ima jednu od najstabilnijih i najprofitabilnijih eSport scena.
StarCraft II postaje sinonim za RTS eSport, sa masovnim turnirima koji se održavaju širom zemaljske kugle. A pored prisutnosti u svim delovima sveta, ovi turniri imaju nagradne fondove koji često prelaze milion dolara. Pored toga, igra ima vrlo razvijenu infrastrukturu, uključujući profesionalne lige, timove i sponzore. Ovaj eSport je veoma popularan, priznat i poštovan u eSport industriji, a najbitnije, on je i profitabilan, pa zato i opstaje na sceni.
Warcraft III
Warcraft III je još jedan klasični predstavnik RTS eSporta bez kog ovaj tekst zaista ne bi imao smisla. Iako je ovaj eSport stariji od StarCraft II, ova igra još uvek ima svoju vernu publiku i profesionalne turnire, posebno u Aziji. Interesovanje za ovu igru u tom delu sveta uopšte se ne smanjuje, što pokazuje njen kvalitet. Za razliku od StarCraft II, Warcraft III uključuje i elemente role-playing igara, što dodaje sloj kompleksnosti ovom već dovoljno zanimljivom eSportu.
Age of Empires II
Age of Empires II je originalno objavljen 1999. godine. Ovaj naslov je još jedan veterana RTS žanra koji je doživeo renesansu u poslednjim godinama zahvaljujući remasterovanim izdanjima i online turnirima. Igra ima raznovrsnu i aktivnu online zajednicu i sve više dobija na značaju kao RTS eSport. Ovo samo pokazuje da čak i igre, koje su objavljene pre nego što je eSport postao pojam koji je prihvaćen u celom svetu, mogu da pronađu svoje mesto u ovoj industriji i čak da dobiju na popularnosti godinama nakon svog inicijalnog objavljivanja.
Company of Heroes 2
Company of Heroes 2, razvijen od strane Relic Entertainment i objavljen 2013. godine, jeste nastavak originalne Company of Heroes igre iz 2006. Ova igra donosi Drugi svetski rat na vaš ekran. Velika pažnja je posvećena detaljima, realističnim mehanikama i strategiji. Za razliku od igara kao što su StarCraft II, koje su orijentisane na fantastiku, Company of Heroes 2 pruža istorijski fokusirano iskustvo koje donosi sloj zanimljivosti i dubine.
Esport scena za Company of Heroes 2 možda nije toliko velika kao za prethodno nabrojane RTS igre, ali ona ima svoju manju, posvećenu zajednicu i profesionalne turnire. Nagradni fondovi nisu uvek astronomske veličine, ali konkurencija je žestoka, a mečevi su često puni neizvesnosti i preokreta.
Command & Conquer
Command & Conquer je jedna od najstarijih i najpoznatijih RTS franšiza, pokrenuta još 1995. godine. Ova serija je poznata po svojoj neverovatnoj akciji, jedinicama i komandantima, te napetim borbama za resurse i teritoriju. Iako je serija imala svojih uspona i padova, ona je ostala popularna među ljubiteljima žanra.
Esport scena za Command & Conquer je imala svoje zlatno doba tokom ranijih godina, naročito sa izdanjima kao što su Command & Conquer: Red Alert 2 i Command & Conquer 3: Tiberium Wars. Dok su nove iteracije franšize bile mete različitih kritika, retroverzije igre i dalje uživaju u online turnirima i zajednicama koje su posvećene očuvanju duha originalnih naslova.
RTS eSport scene su možda manje zastupljene u odnosu na druge žanrove poput battle royale ili first-person shooter igara, ali imaju svoje jedinstvene izazove i čari koje ih čine intrigantnim za gledanje i igranje. One pružaju potpuno drugačije iskustvo u odnosu na druge žanrove i čak, iako je njena fan baza za igre i podigre ovog žanra manja, one su i te kako čvrte i jake. Uprkos visokom nivou zahtevnosti, RTS igre sa eSport scenama nastavljaju da privlače pažnju i investicije, a i kladjenje na ove događaje je sve popularnije. Budućnost je svetla za ovaj podžanr elektronskog sporta.