Najveći skandali nameštanja utakmica: Top 10 priča
Nema sumnje da je fudbal najvoljeniji sport na svetu. Oduvek se prati i voli istim intenzitetom, a zauzvrat pruža nenadmašnu zabavu ljubiteljima iz celog sveta.
Ovaj sport imao je oduvek uspone i padove, ali i skandale koji su fudbal pratili od samog nastanka. Klađenje u fudbalu postalo je veliki i unosan posao, te su se tokom poslednjih nekoliko decenija desili brojni skandali oko nameštanja fudbalskih utakmica koji su sve ostavili u šoku!
Svaki od tih skandala pratila je neka “neverovatna” priča koja je izluđivala one koji su na pošten način pokušavali da se zabave. Pogledajmo onda koji su to skandali nameštanja u fudbalu koji su šokirali sve. Odabrali smo deset najvećih skandala nameštanja utakmica. Pripremite se za priče koje će vas iznenaditi.
Olimpik iz Marseja u žiži skandala nameštanja utakmica
Pomislili biste da fudbalski klubovi poput Olimpika i skandali sa nameštanjem utakmica ne idu jedno uz drugo. Ali izgleda da su pojedinci podlegli pritisku. Oni su rešili da se okrenu “rekreaciji” zvanoj nameštanje utakmica.
Dve nedelje posle najvećeg trijumfa, tj. osvajanja titule prvaka Evrope, usledio je najveći skandal u francuskom fudbalu. Igrač Valensijena Žak Glasman priznao je da mu je nuđen novac da popusti u meču protiv Olimpika. Odbio je, ali je na to pristao njegov saigrač – Kristof Rober.
Rober je primio mito, a istražiteljima je pokazao mesto na kom je ostavio kovertu sa parama. U priči je bio uključen još jedan igrač Valensijena – Horhe Buručaga. Istragom se naišlo na još jedno ime iz Marseja – Žana Žaka Edelija.
On je priznao da je od Tapija uzeo novac i dao ga Roberu. Dogovor o ovom nameštanju postignut je na Tapijevoj jahti. Tapi je osuđen na osam meseci zbog nameštanja utakmica i još 18 meseci zbog malverzacija sa klupskim računom. Pušten je uslovno na slobodu posle pola godine.
Žan Žak Edeli proglašen je krivim za podmićivanje igrača Valensijena. U zatvoru je proveo 17 dana. Osuđen je uslovno na jednogodišnju kaznu zatvora. A FIFA mu je zabranila bavljenje fudbalom narednih 12 meseci.
Ubistvo Andresa Eskobara
Jedna od najtragičnijih priča svetskog fudbala definitivno je ubistvo kolumbijskog reprezentativca Andresa Eskobara 1994. godine. Andres Eskobar je na utakmici protiv SAD, kojoj su prethodile brojne pretnje fudbalerima Kolumbije, postigao autogol.
Ova nenamerna greška razbesnela je kolumbijske navijače koji su Andresa optužili da je to uradio namerno jer je dogovoreno nameštanje utakmice. Na kraju, ovo je dovelo do njegove smrti.
Bivši trener Francisko Maturana je za Andreasovo ubistvo krivio unutrašnje nemire sa kojima se u to vreme suočavala Kolumbija. Međutim, istina je vrlo brzo izašla na videlo. Stiglo je priznanje od Umberta Kastra Munjoza, telohranitelja narko-kartela. Rekao je da je Andreas ubijen jer je kartel izgubio velike pare zbog njegove greške.
Na suđenju 1995. godine Munjoz je proglašen krivim za ubistvo Eskobara i određena mu je kazna od 43 godine zatvrora. Zbog dobrog vladanja ona je prvo smanjena na 26 godina, da bi na kraju bio pušten posle samo 11 godina. Ubica Andresa Eskobara na slobodu je izašao 2005. godine, dok saučesnici i eventualni naručioci ubistva nikada nisu pronađeni.
Skandal “Totonero” iz 1980. godine
Najveći skandali nameštanja utakmica su toliko šokantni da za njih čuje ceo svet. A jedan on njih je ozloglašeni skandal “Totonero” iz 1980. godine.
Rezultirao je suspendovanjem brojnih igrača ubrzo nakon što su italijanske vlasti otkrile pokušaj nameštanja utakmica. Mozgovi ove operacije bila su dvojica ugostitelja, 45-godišnji Alvaro Trinka i 32-godišnjii Masimo Krusiano.
Restoran koji je vodio Alvaro bio je mesto koje su često posećivali igrači Lacija. Upravo je ovde krenula akcija nameštanja utakmica koja se završila pogubno za sve one koji su učestvovali u njoj. Glavni akteri bili su klubovi iz najjačih liga sa Apeninskog poluostrva.
Prvoligaši Milan i Lacio proterani su u Seriju B, dok su Avelinu, Bolonji i Peruđi oduzeli pet poena u narednom prvenstvu. Istu kaznu, ali u Seriji B, zaradili su Palermo i Taranto.
Osim klubova, kažnjeni su i njihovi čelnici. Tako je tadašnji predsednik tima iz Milana Feliće Kolombo doživotno isključen iz fudbala, dok je prvi čovek Bolonje Tomazo Fabreti suspendovan na 12 meseci. Dvadesetak fudbalera takođe je udaljeno iz fudbala na period od tri meseca do šest godina.
Najrigorozniju kaznu dobio je Stefano Pelegrini iz Avelina koji je suspendovan na šest godina, zbog čega je u 27. godini završio karijeru. Među optuženim je bio i sjajni Paolo Rosi, fudbaler Juventusa na pozajmici u Peruđi. On je zaradio suspenziju od tri godine, ali je ona nakon žalbe smanjena na dve.
Skandal koji je zamalo uništio Bundesligu
6. juna 1971. odjeknula je “bomba”. Bundesliga je postala centar velikog skandala. Fudbalski savez Nemačke (DFB) i predsednik Kontrolnog odbora DFB-a Hans Kinderman u saradnji sa nemačkim pravosuđem su mesecima istraživali sumnjive radnje u prvoligaškom društvu. Na kraju je javnost saznala da su se dogovarala nameštanja utakmica.
DFB je izrekao kazne protiv čak 52 igrača, dva trenera, šest funkcionera i dva kluba. Neki su od njih morali da plate novčane kazne, neki su suspendovani, a klubovi su gubili licence i oduzeti su im bodovi ili su bili proterani u niže lige.
Predsednik Kikersa iz Ofenbaha, Horst Gregorio Kaneljas, dan nakon završetka sezone 1970/1971. organizovao je žurku povodom svog 50. rođendana. Kaneljas je snimio razgovore fudbalera i čelnika klubova u kojima se pregovara o nameštanju utakmica. Nakon toga aferu “nameštaljke” više niko nije mogao da zataška.
Sramota u Hihonu (Austrija protiv Zapadne Nemačke)
Alžir je na Mundijalu u Španiji 1982. godine napravio senzaciju savladavši evropskog šampiona Nemačku na otvaranju takmičenja. Oni su posle tri kola sakupili četiri boda što im je garantovalo prolaz dalje ukoliko Nemačka ne savlada Austriju sa golom ili dva razlike. Minimalan trijumf Nemaca donosio je prolaz dalje i njihovim alpskim komšijama.
Hrubeš je u 10. minutu doneo vođstvo „pancerima“, a u preostalom delu utakmice obe selekcije nisu ni pokušale da napadnu protivnika.
Naime, rezultat na semaforu im je u potpunosti odgovarao. Publika u Hihonu je bila zgrožena, alžirski navijači su mahali novčanicama i belim maramicama. Neutralna španska publika je skandirala „napolje, napolje“. Postiđeni nemački navijač zapalio je čak zastavu svoje zemlje.
Alžir se žalio FIFI, ali uzalud. Posle još jednog skandaloznog nameštanja utakmica, utakmice poslednjeg kola na velikim takmičenjima počele su da se igraju u istom terminu kako ne bi došlo do sličnih zloupotreba.
Kalčopoli – najpoznatiji skandal nameštanja utakmica u seriji A
Davne 2006. godine italijanski fudbal je poljuljan do srži. Italijanska policija pratila je neke od najvećih klubova u zemlji. Želeli su da saznaju da li su ovi klubovi bili uključeni u proces odabira službenih lica za utakmice u svoju korist. Ishod skandala koji je potresao celu Evropu bio je izbacivanje tri prvoligaša u Seriju B (Juventus, Fiorentina i Lacio).
Zatim je došlo do oduzimanja bodova, kao i novčanih kazni. U ovaj skandal nameštanja utakmica bio je upleten veliki broj fudbalera, sudija, funkcionera i drugih radnika.
Šampion Juventus, osim oduzimanja 30 bodova, ostao je i bez dve osvojene titule 2005. i 2006. godine. No, kazna je preinačena i klubu su oduzeli samo devet bodova što im je omogućilo da se bore za titulu i ekspresan povratak u najviši rang.
Lućianu Mođiju, direktoru kluba, zabranjeno je da se bavi fudbalom i izrečena mu je zatvorska kazna od 5 godina. Ostali direktori klubova su dobili slične kazne.
Najblaža kazna zadesila je Milan. Izbegli su izbacivanje u nižu ligu, ali su drastično kažnjeni oduzimanjem 30 bodova i zabranom nastupa u Ligi šampiona. Osim prvoligaške četvorke, skandal Kalčopoli doneo je i kaznu drugoligašu Ređini, kojem je oduzeto 11 bodova.
Trovali saigrače zbog nameštanja utakmica
Pet godina nakon “Kalčopolija” novi skandal sa nameštanjem mečeva uzdrmao je italijanski fudbal. Naime, na meču koji se 2010. igrao u trećoj ligi između timova Kremoneze i Paganeze zabeležen je jedan od najbizarnijih slučajeva nameštanja utakmica.
Na samom početku utakmice bilo je jasno da nešto nije u redu. Igrači su bili letargični, a igra izrazito loša. Jedan od njih je pri povratku sa utakmice imao saobraćajnu nesreću jer nije mogao da ostane budan.
Kasnije se ispostavilo da je golman Marko Paolini u vodu saigrača sipao lekove za smirenje kako bi namestio meč i otplatio svoje kockarske dugove. Paolini je suspendovan na pet godina.
Mečevi završeni “skandaloznim” rezultatima
Fudbalska federacija Nigerije suspendovala je 2013. godine četiri ekipe koje su igrale utakmice baraža za plasman u viši rang takmičenja. Razlog je to što su ti mečevi završeni “skandaloznim” rezultatima. Plato Junajted Fiders pobedio je sa 79:0 tim Akubra, dok je Polis Mašin demolirao Babajaro sa 67:0!
Ovim ekipama su trebale pobede sa velikom razlikom kako bi iz amaterskog ranga takmičenja prešle u profesionalnu ligu Nigerije. Cilj im je bila treća divizija, što je najniži rang takmičenja. Ovi rezultati izazvali su gnev kod ljudi, ali i i neograničenu suspenziju za sva četiri kluba i istragu Fudbalskog saveza Nigerije.
Plato Junajted je, naime, postigao 72 gola u drugom poluvremu, odnosno pogađali su mrežu na svakih 40 sekundi. S druge stane, ekipa Polis Mašina je, posle skromnih 6:0 u prvom poluvremnu, u drugom delu igre postigla čak 61 pogodak. Ovo je zaista bio skandal velikih razmera i tako očigledan primer nameštanja utakmica!
Nameštanje utakmica blisko i sudijama
Te davne 2011. godine vlasnik noćnog kluba Erik Ding sastao se u Bejrutu sa libanskim sudijom Alijem Sabahom. Tom prilikom mu je ispričao kako nameštanjem fudbalskih mečeva zaradi više za godinu dana nego on za deset.
Ponesen tom pričom, Sabah je dogovorio sa Dingom “posao”. Poslat je u Singapur, a kada je stigao, Sabah je određenim sudijama ponudio besplatne usluge prostitutki. U zamenu za njih tražio je da sudi utakmicu između Tampina i Istočnog Bengala 2012. godine kako bi mogao da namesti rezultat.
Međutim, pre utakmice je zajedno sa svoje dve “pomoćnice” uhapšen i osuđen na šest meseci zatvora, a oduzeta mu je i licenca. Nešto kasnije uhapšen je i Ding koji je osuđen na tri godine zatvora.
Ni FIFA nije ostala imuna na dodatni novac
Zbog svoje profitabilnosti i popularnosti, međunarodni fudbal je već dugo pod uticajem mita i korupcije. Jedna od najvećih fudbalskih prevara dogodila se 2015. godine kada je FBI zbog raznih optužbi priveo mnoge zvaničnike FIFE!
Ovaj incident je bio razlog velikog razočaranja u FIFU. Organizacije je bila optužena da je uzela oko 100 miliona dolara od različitih zemalja koje su želele da budu domaćini Svetskog prvenstva.
Nadamo se da ste uz tekst koji smo vam pripremili saznali one detalje o kojima niste mogli ni da sanjate. Ukoliko volite sport, želite da naučite nešto novo, ili probate sportsko klađenje ovi saveti za kladioničare početnike k’o stvoreni su za vas!