Najrazvijeniji esportovi na srpskom tržištu koji su pronašli svoj put do publike
Esportovi su okupirali svaki deo sveta i iz godine u godinu postaju sve popularniji i popularniji. Oni su jedan pravi globalni fenomen, pa ni Srbija nije izuzetak. Esportovi su obišli sve delove sveta i svuda stekli neverovatnu popularnost i osvojili svet.
Sa rastom popularnosti video igara i profesionalnih takmičenja, esportovi na srpskom tržištu doživljavaju pravi rast i razvijanje. Njihova popularnost u Srbiji raste konstantno i imamo prilike da vidimo kako Srbija postaje ozbiljna esport scena. Dolazi do nastanka novih timova i organizacija koje imaju za cilj jačanje esport scene u Srbiji i probijanje srpskih esport igrača kako bi napravili balkanske ili međunarodne karijere. Ali koji su to najrazvijeniji esportovi na srpskom tržištu i kako se razvijaju?
Najrazvijeniji esportovi na srpskom tržištu
Na srpskom tržištu postoji veći broj esportova, ali naravno da postoje neki koji su se posebno izdvojili i imaju veću bazu fanova i igrača koji pomno prate svako dešavanje na sceni.
1. League of Legends (LoL)
Jedna od najpopularnijih igara ne samo na srpskom tržištu, već na čitavom svetu jeste “League of Legends”. Ova igra koja je stara više od decenije ima snažnu bazu igrača i fanova u Srbiji, a zainteresovanost za nju traje i dalje kao da je upravo izašla, a ne da je stara preko deset godina.
Brojni timovi i igrači iz Srbije takmiče se na regionalnim i evropskim turnirima, a neki od njih su čak uspeli i da steknu međunarodnu slavu. Ovo ih je izdvojilo od drugih timovima iz susednih zemalja. League of Legends esport scena je sve jača i jača i njen rast ne planira da staje.
2. Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO)
Counter-Strike je još jedna igra koja dominira esport scenom u Srbiji. I ta dominacija draje već duži nis godina. CS:GO je popularan od samog izlaska, kao što je situacija i sa League of Legends.
Sa brojnim timovima koji se takmiče na visokom nivou, CS:GO turniri često privlače veliku pažnju publike, kako uživo, tako i online. Pored velikog broja publike, tu su i velike nagrade, ali i veći broj sponzora i bitnih ljudi iz gejming i esport industrije. Ponekad za igrače turniri su značajni i zbog sticanja kontakta. A ove velike esport scene upravo mogu da pruže takvu mogućnost igrači, a i onima koji žele da postanu esport igrači.
3. Dota 2
Iako možda kod nas nije popularna kao League of Legends ili CS:GO, Dota 2 i te kako ima svoju vernu zajednicu igrača u Srbiji. Turniri se redovno održavaju, a neki srpski igrači su postali poznati na međunarodnoj sceni.
Ova igra je izašla pre više od decenije, a i dalje dominira na esport sceni, ne samo u Srbiji, već u čitavom svetu, što je veoma pohvalno i bitno. Samo pokazuje koliko je kvalitetna igra, ali i koliko se esport zajednica drži čvrsto i podržava međusobno. Dota 2 je uspela da se izbori za svoje mesto u esport zajednici u Srbiji i verovatno će tu i ostati ili samo porasti još.
4. FIFA i PES
Fudbalske simulacije poput “FIFA” i “PES” takođe su veoma popularne među srpskim igračima i to već duži niz godina. Ove igre su ostvarile veliki uspeh i popularnost odmah nakon svog izlaska i prethodna decenija je posebno bila u znaku ovih igara, jer su svi bili upoznati sa FIFA i PES igrama, pa i oni koji nisu uopšte imali kontakta sa video iframa.
Ovo samo pokazuje popularnost i kvalitet ovih igara, jer su bile svima poznate. A pored popularnosti, za ovu igru se održavaju i takmičenja. Nacionalna takmičenja su česta, a najbolji igrači imaju priliku da se takmiče na svetskim prvenstvima.
5. Fortnite i PUBG
Bitka za preživljavanje u igrama poput “Fortnite” i “PUBG” privlači mlađu publiku. Iako možda nisu toliko organizovani kao neki drugi esportovi, popularnost ovih igara raste iz dana u dan.
Obe igre stalno dobijaju unapređenja i kompanije koje stoje iza njih se zaista trude da igračima pruže što bolji sadržaj i konstantno unapređenje. Što samim tim i zadržava stare igrače, ali i privlače nove igrače koji će uživati dodatno u ovim igrama.
U Srbiji, Fortnite je stekao veliku popularnost pogotovo među mlađom populacijom, a najviše zbog svoje besplatne dostupnosti i atraktivnih sezonskih događaja.
Brojni srpski streameri i YouTuberi redovno prenose svoj Fortnite gameplay, privlačeći hiljade gledalaca. Takođe, lokalni turniri i takmičenja se često organizuju, gde igrači imaju priliku da pokažu svoje veštine i osvoje nagrade, ali i ovi turniri daju šansu da se privuku novi igrači.
PUBG, koji je izašao pre Fortnite igre, se može smatrati začetnikom žanra battle royale igara. Sa realističnijom grafikom i taktičkim gameplayem, PUBG privlači stariju publiku koja traži izazovnije iskustvo i koja možda može više da se posveti i uloži u esport scenu.
U Srbiji, PUBG je stekao solidnu bazu igrača koji redovno učestvuju u online mečevima i takmičenjima. Iako možda nema istu medijsku pažnju kao Fortnite, PUBG zajednica je veoma aktivna, organizujući lokalne turnire i okupljanja. A s obzirom da je za PUBG starija publika, verovatno da su pronašli način da nagrade za kotizacije i nagradni fond za turnir budu veći. Što je takođe privlačnije, jer ipak veća nagrada budi veću želju za pobedom.
Esportovi na srpskom tržištu
Esportovi na srpskom tržištu u poslednjih nekoliko godina doživljavaju pravu ekspanziju. Sa sve većim brojem igrača, fanova i profesionalnih takmičenja, Srbija konačno postaje prepoznatljiva na međunarodnoj esport sceni. Najrazvijeniji esportovi na srpskom tržištu, poput League of Legends, CS:GO i Dota 2, predstavljaju samo vrh ledenog brega kada je reč o potencijalu koji esportovi donose. Sa sve većom podrškom sponzora, medija i šire zajednice, budućnost esportova u Srbiji izgleda svetlo i nikad bolje. Videćemo šta u budućnosti čeka esport u Srbiji, ali, po svemu sudeći, deluje kao da će samo doći do razvijanja.