Najpoznatiji kladioničarski skandali – druga strana medalje
Onog trenutka kada je u većini država sportsko klađenje bilo legalizovano, povećao se rizik od koruptivnih aktivnosti koje su rezultirale time što su postale najpoznatiji kladioničarski skandali, koji su uzdrmali ne samo industriju, već i svet.
S obzirom na to da su sada ove aktivnosti bile legalizovane, u samoj igri je bilo mnogo više novca, a samim tim i više iskušenja i mogućnosti za sportiste ili one koji ih podmićuju da profitiraju od uticaja na ishod takmičenja. Malo je onih koji su ostali pri stavu da je poštenje jedno od najbitnijih osobina svakog čoveka. Upravo iz tog razloga, najpoznatiji kladioničarski skandali našli su se na svim naslovnim stranama novina i tabloida, ali… Da li su isti uspeli da “otrezne” one koji su duboko zagazili u ovaj vid kriminala, ili su im ipak dali podstrek?
Najpoznatiji kladioničarski skandali – mahinacije na svakom koraku
Imali smo prilike da svedočimo tome da su rukovodeća tela stavila dodatni fokus na igrače, zvaničnike, rasporede, linije i novac, dok su lige i organi za sprovođenje zakona pokušali da obezbede da sportsko klađenje ostane nepodmitljivo. Pa ipak, od kada je profesionalno bavljenje sportovima nastalo, igrači se klade na igre, a kladioničari pronalaze načine da se infiltriraju u same igre kako bi promenili šanse u svoju korist. Tako su i nastali najpoznatiji kockarski skandali.
U nastavku ćemo vas upoznati sa najvećim skandalima u istoriji sportskog klađenja.
Nameštanje fudbalskih utakmica širom Evrope
Skandal koji je 2009. Godine uzdrmao Evropu bio je jedan od najvećih ali i najpoznatijih kladioničarskih skandala. Istraga je bila fokusirana na oko 200 utakmica, uključujući utakmice u devet evropskih zemalja: Nemačkoj, Belgiji, Švajcarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Turskoj, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini i Austriji. Istraga je takođe uključivala dvanaest kvalifikacionih utakmica u Ligi Evrope i tri u Ligi šampiona.
Peter Limacher, portparol upravnog tela evropskog fudbala UEFA, opisao je to kao “najveći skandal nameštanja utakmica koji je ikada pogodio Evropu”.
Najmanje 200 fudbalskih utakmica je izmanipulisano u devet evropskih zemalja od početka 2009. godine. U skandalu su učestvovali ljudi koji su podmićivali igrače, zvaničnike pa čak i trenere, koji u dalje uticali na samu igru.
Ante i Milan Sapina su bili uhapšeni i optuženi za prevaru, uključujući klađenje na izmanipulisane igre u Aziji i Evropi, prilikom čega su zaradili 10 miliona evra. Uhapšeno je još 15 osoba koje su učestvovale u ovom skandalu. UEFA je čak suspendovala ukrajinskog sudiju Olega Orijehova, jer je i on učestvovao u prevarama.
NBA i skandal iz 2007. godine
Skandal koji je 2007. godine potresao NBA uključivao je NBA sudiju koji je koristio svoje znanje o odnosima između sudija, trenera, igrača i vlasnika, te se na osnovu toga i kladio na profesionalne košarkaške utakmice. U julu 2007. godine su objavljeni su izveštaji o istrazi Federalnog istražnog biroa u kojima se navodi da se sudija Tim Donaghy kladio na utakmice u kojima je sudio.
Tim se nedugo zatim izjasnio krivim po dve savezne optužbe vezane za istragu, a godinu dana kasnije osuđen je na 15 meseci zatvora i tri godine uslovno.
Menadžer bejzbol kluba Reds se kladio na utakmice
Svaki klub Mejdžor lige (Major league) ima znak koji upozorava sve igrače, menadžere i zaposlene da je klađenje na MLBnza njih ilegalna aktivnost na koju ne bi smeli ni da pomisle.
Pete Rose, poznat kao “Charlie Hustle” na terenu, bio je profesionalni igrač bezbola i menadžer, ali i okoreli kockar koji nije odoleo zabranjenim radnjama. Naime, 1989. godine, nakon istrage tadašnjeg komesara MLB-a A. Bartlett-a Giamatt-ija, Rose je dobio doživotnu zabranu igranja i vršenja bilo kakve funkcije u bejzbolu, jer se saznalo da se kladio na Reds-e dok je vodio tim.
Rose je više od jednedecenije negirao da se kladio na svoj tim, ali je posle 10 godina konačno odlučio da prizna svoje delo.
Black Sox skandal
Skandal Black Socks je najpoznatiji kladioničarski skandal, pokojem je čak snimljen i film. Ovaj skandal desio se 1019. godine, kada je bejzbol bio najpopularniji sport u Americi.
U ovom skandalu učestvovalo je osam članova Čikago Vajt Soksa (Chicago White Sox) koji su optuženi da su u zamenu za novac učestvivali u nameštanju utakmica. Novac su uzimali od kockarskog sindikata koji je vodio Arnold Rotštajn (Arnold Rothstein). Nakon saznanja o nameštanju utakmica, Nacionalna komisija za bejzbol je raspuštena, a igrači koji su učestvovali u prevari dobili su doživotnu zabranu bavljenja bejzbolom.