Igrači koji su uništili karijeru u eSportu – nisu znali da se nose sa “slavom”
Profesionalno bavljenje video-igrama odavno je postalo i više nego unosan posao. Igrači iliti eSportisti i te kako moraju da vode računa o svom ponašanju i generalno celokupnoj reputaciji. Mnogo je novca u igri, a malo je onih koji znaju da se izbore sa slavom, uspehom, neuspehom i lošom procenom. Zato smo i došli do liste “Igrači koji su uništili karijeru u eSportu”.
Znate, nije svaki eSportista stvoren za veliki nivo kontrole i samokontrole. Ovo su priče profesionalnih gejmera koji su osetili ukus velikog uspeha i nisu mogli da se nose sa tim. Neki od njih su hteli više novca, neki od njih su želeli da zloupotrebe svoju slavu i uticaj, a neki od njih su samo imali loše procene. Bez obzira na to šta je izazvalo njihov pad iz milosti u nemilost, ovo su igrači koji su uništili karijeru u eSportu.
Igrači koji su uništili karijeru u eSportu – oni su doživotno zabranjeni
Šta je ovim momcima “došlo glave” i šta je uticalo na njihov strmoglavi pad? Da li je nameštanje utakmica presudilo ili je ipak loše ponašanje doprinelo tome da ovi igrači upropaste svoje karijere u eSportu? Da li su ovi događaji obeleženi kao najveći skandali u istoriji eSporta? Vreme je da saznamo.
Sonic i Ax.Mo
Nameštanje utakmica je praksa kako u tradicionalnim sportovima tako i u eSportu. O čemu se tu radi? U osnovi, u pitanju je namerno gubljenje radi lične dobiti. Mnogi su na ovaj pokvaren način želeli da zarade novac i debelo profitiraju. Esport koji ima dosta primera raznoraznih malverzacija i prevara je DOTA 2. Međutim, najbolji i najveći primer prevare su Leonid “Sonic” Kuzmenkov i Dmitri “Ax.Mo” Morozov. Njih dvojica su igrali za tim Dx.
Nakon nekog vremena, određene čudne stvari prilikom klađenja privukle su pažnju nekoliko nadzornih odbora. Tačnije, njihova aktivnost klađenja privukla je pažnju Koalicije za integritet eSporta (ESIC), Uprise Champions Cup-a i kompanije za sportske podatke Sportradar.
Nakon što je dvojac ispitan, otkriveno je da su igrali video-igre i namerno uticali na ishod, radi lične koristi. Nakog ovog skandala, bili su isključeni iz takmičarske DOTA 2 video-igre na dve godine.
„Uvek je depresivno videti mlade igrače u eSportu kako podležu iskušenjima koja odgovaraju nameštanju, ali nadam se da će ova odluka poslati snažnu poruku ostalim eSportistima”, rekao je komesar ESIC-a, Ian Smith.
sAviOr
Ma „sAviOr“ Jae Yoon jedan je od najboljih igrača StarCraft: Brood Warvideo-igre. Takođe, bio je jedan od glavnih ljudi koji su nameštali mečeve tokom zloglasnog skandala u korejskom Brood War-u 2009. godine. Ovaj momak je pokušavao da podmiti profesionalne igrače da namerno izgube. Godine 2013. Korejsko udruženje e-Sportova (KESPA) zatražilo je od Blizzarda da njegovo učestvovanje zabrani svuda u svetu. A zašto? Zato što je Ma uhvaćen kao posrednik između profesionalnih gejmera i mafije.
Bio je uhvaćen, uhapšen i KESPA mu je doživotno zabranila igranje igara. Sve njegove titule i nagrade su mu ukinute, a KESPA je rekla za Blizzard da su njegovi postupci „ostavili veliku štetu industriji igara u Koreji“.
Billy Mitchell
Washington Post je jednom prilikom Billy-a Mitchella nazvao „igračem veka” kada su video-igre u pitanju. U The King of the Kong dokumentarcu iz 2007. godine delovao je arogantno, podmuklo i povučeno. Optužen je da je svesno lagao o svojim rezultatima.
U februaru 2018. godine, na Donkey Kong Forumu, objašnjeno je da su njegovi rezultati postignuti na emuliranoj MAME verziji igre Donkey Kong, a ne na originalnom arkadnom hardveru. Nakon toga ga je zvanična organizacija za snimanje video igara Twin Galaxies zabranila.
Lee “Life” Seung-hyun
Korejski vunderkind u svetu StarCraft-a II bio je “najbolji u svojoj generaciji. ESPN je svojevremeno navodio da se Lee smatra jednim od najboljih, ako ne i apsolutno najbolji Zerg igrača koji su ikada igrali ovu igru. Osvojio je šampionat Global StarCraft lige 2012. godine sa petnaest godina.
Kada je imao 19 godina, Korejske sportske vlasti su ga uhapsile zbog učešća u kockanju i nameštanju utakmica. Doživotno ga je zabranila Korejska asocijacija za eSport.
ESPN je naveo da Lee ima ozbiljnu zavisnost od kockanja, a osuđen je zbog nameštanja dve utakmice. Lee je bio plaćen oko 62.000 dolara za gubljenje tih mečeva. Ovo je bio tužan kraj njegove karijere. Iz tog razloga se i on nalazi na listi ”Igrači koji su uništili karijeru u eSportu”.
Ovi momci su obećavali. Ipak, izgleda da je “glad” za novcem bila jača od čistog i čestitog obraza. Iako su im mnogi poznavaoci predviđali blistave karijere, završili su na krajnje neslavan način. Ovo su samo neki igrači koji su uništili karijeru u eSportu. Ima ih još mnogo,ali mi smo se osvrnuli na one koji su doživotno zabranjeni.
Ukoliko uživate u praćenju vesti iz eSporta, pridružite se Meridianovom discord kanalu, uz pomoć kojeg ćete imati uvid u sve goruće teme ove industrije.
S druge strane, ukoliko više uživate u klađenju, posetite Meridianovu online kladionicu i odaberite neke od najboljih kvota.