Bivši zamenik šerifa prokockao dva miliona dolara svojih žrtava
Kristofer Lojd Barnel, bivši zamenik šerifa okruga San Bernardino, osuđen je na 14 godina zatvora jer je uzeo stotine hiljada dolara od brojnih ljudi predstavljajući se kao bogati biznismen koji je savetovao klijente da ulože novac zajedno s njim. Barnel je proveo godine obmanjujući ljude da mu daju hiljade dolara kako bi investirao u projekte koji je trebalo da donesu unosne povrate.
Jedan od razloga zašto je Barnel uspeo da stekne poverenje svojih žrtava bio je zato što je do 2008. godine radio kao zamenik šerifa okruga. Počeo je sa ovim prevarama 2010. i bio je aktivan sve do 2017. godine. Tvrdio je da je svoje bogatstvo stekao na različite načine. Pobedom u tužbi za specijalni patent pancira, unosnim ulaganjima u mala preduzeća i slično.
Barnelova taktika bila je da prvo stekne poverenje žrtava kroz malu početnu malu investiciju koja bi im u kratkom vremenskom roku vratila dodatnih 100% preko njihovog uloga. Nakon toga bi tražio veću sumu, a neki su mu davali i po nekoliko stotina hiljada dolara. Naravno, uopšte nisu postojale nikakve investicione mogućnosti za njegove klijente.
Kako je bivši zamenik šerifa onda potrošio novac?
Barnel je zapravo potrošio novac na veoma luksuzni život, bacajući sredstva na kockarske igre, mlade devojke i privatne avione. Istraživanje u sudskom procesu je pokazalo da je Barnel akumulirao preko 2 miliona dolara gubitaka u San Manuel kazinu u Hajlandu. Takođe je uspeo da potroši i pola miliona dolara na putovanja privatnim avionom, a protraćio je i preko 700.000 kupujući poklone devojkama, automobile i plaćajući kirije za stanove koje su išle i do 175.000 dolara.
Klijenti su na kraju postali i sumnjičavi, ali je on izveo još jedan trik sa lažnim izvodom iz banke koji je naveo ljude da veruju da ima 150 miliona dolara na računu. Pravda je ipak stigla Barnela koji pored 14 godina zatvora treba i da isplati preko sedam miliona dolara svojim žrtvama. Ipak, njegovi netički i nemoralni postupci su doveli do velikih materijalnih i psihičkih gubitaka za sve koji su “poslovali’’ sa njim.
A da li je samo kockanje etičko? Pokušali smo da odgovorimo na ovo goruće pitanje u našem tekstu koji možete da pročitate ovde.